کل مطلب

انتقال فرهنگ مهمتر از ثبت جهانی بافت تاریخی/یزد در آستانه تحول


موضوع ثبت جهانی بافت تاریخی یزد از مدتها پیش مطرح شده و دغدغه بسیاری از مسئولان است و امام جمعه یزد نیز در نخستین دیدار رسمی خود با خبرنگاران پس از چهار سال، به بیان نظرات خود در این زمینه پرداخت.

به گزارش خبرنگار مهر، آیت‌الله محمدرضا ناصری، امام جمعه یزد، درست چهار سال پیش در چنین روزهایی به عنوان امام جمعه یزد معرفی شد و در طول چهار سال گذشته هیچگاه نظر مستقیم وی در مورد بافت تاریخی و بناهای موجود در آن مورد بررسی قرار نگرفته بود.

نخستین نشست رسمی وی با خبرنگاران برخی از رسانه های استان یزد، سبب شد نظرات امام جمعه یزد در مورد مسائل مختلف از جمله بافت تاریخی مورد بررسی قرار گیرد.

امام جمعه یزد در مورد بافت تاریخی یزد اظهار داشت: این بافت بیانگر سلیقه‌هاو ابتکارات بسیاری است و نباید به آن تنها به عنوان خشت و هیبت یک ساختمان نگاه کرد بلکه باید از آن به عنوان یک الگو بهره گرفت.

آیت الله محمدرضا ناصری عنوان کرد: در پس این معماری یزد، یک نگاه عمیق معنوی نیز وجود دارد که باید مورد توجه قرار گیرد و در راستای حفظ آنها تلاش شود.

قبل از بافت، فرهنگ مردم یزد باید جهانی شود

وی با اشاره به ثبت جهانی بافت تاریخی یزد بیان کرد: ثبت یا عدم ثبت این بافت برای ما تفاوت چندانی ندارد اما معتقدیم قبل از اینکه خشت و گل این بافت ثبت شود، باید فرهنگ خفته در پس این معماری منتقل شود.

ناصری تصریح کرد: این فرهنگ این روزها یک سبک و مدل زندگی حتی در زمینه مدیریت مصرف انرژی است به نحوی که شکل ساخت خانه های قدیمی به نحوی بود که خانه ها با استفاده از نور طبیعی خورشید در طول روز حتی تا پستوی خانه ها نیز روشن بود و نیاز به روشن کردن چراغ نبود اما امروز در آپارتمانهای کوچک و تاریک حتی در طول روز نیز نیاز به انرژی برق وجود دارد.

امام جعمه یزد با بیان اینکه اگر شیوه های معماری اصلاح شود، فرهنگ قدیمی و الگوی زندگی دوباره بازخواهد گشت، افزود: در پس این معماری، صدها تفکر خفته که باید این تفکر نیز به سایر کشورها منتقل شود.

وی در بخش دیگری از سخنان خود در مورد فرهنگ یزد اظهار داشت: فرهنگ یزد یک فرهنگ اسلامی همراه با تلاش و کوشش و محبت و همدلی بوده و وابستگی خانوادگی در میان اعضای خانواده بسیار زیاد بوده است.

قدرت تعقل و تربیت دینی باید در جوانان تقویت شود

ناصری با مقایسه ای نسبت به گذشته و حال بیان کرد: یکی از مسائل مهمی که در جامعه ما سبب سرخوردگی برای جوان‌ها شده، این است که قدرت تعقل و انتخاب درست و تربیت دینی در میان جوانان کمرنگ شده و این امر سبب انجام انتخاب‌های نادرست می‌شود.

وی در مورد مسئله آب نیز اظهار داشت: یکی از مسائل مهم استان یزد، مسئله آب است و تقریبا همه مسئولان نیز بر آن اذعان و تاکید دارند و لازم است و مسئولان در این زمینه جدی تر و پیگیرانه تر وارد عمل شوند.

امام جمعه یزد تصریح کرد: باید علاوه بر حفظ منابع داخلی آب، در مورد آب انتقالی نیز فکر اساسی شود و اگر دیر در این زمینه حرکت کنیم، استانهای دیگر از ما سبقت خواهند گرفت آنگاه با مشکل مواجه خواهیم شد.

وی در پاسخ به سئوال خبرنگار مهر در مورد تاکید همیشگی امام جمعه یزد بر تربیت دینی و میزان تاثیرگذاری این تاکیدات بر روند فعالیت دستگاه هایی همچون آموزش و پرورش، سازمان تبلیغات و ... عنوان کرد: باید آداب و فطرت را در جوانان خود بیدار کنیم و برای تحقق این مسئله، باز هم بر این موضوع تاکید خواهیم کرد.

هنوز اثر کلی از تاکید خود بر تربیت دینی را شاهد نبوده ایم

ناصری عنوان کرد: اثر کلی در این زمینه را هنوز دریافت نکرده‌ایم اما امیدواریم، مسئولان، پدران و مادران، دلشان برای فرزندان خویش بسوزد و آنها را از مسیرهای نادرست نجات دهند.

وی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به ساخت مصلای جدید در یزد اظهار داشت: یزد نیازمند یک مکان وسیع و بزرگ برای اجتماعات بزرگ، اقامه نمازهایی نظیر نماز عید فطر و ... داشت که این نیاز در قالب یک مجموعه بزرگ شامل سالن اجتماعات، میدان بزرگ، کتابخانه، حوزه علمیه، بازار و... و. تحت عنوان مصلای بزرگ یزد طراحی شده است.

احداث مصلای بزرگ در یزد

ناصری عنوان کرد: ترمینال سابق یزد برای اجرای این طرح در نظر گرفته شده که باید با همت بلند کار اجرای آن آغاز شود تا یک بنای ملی و تاریخی بزرگ در یزد احداث شود و برای هزاران سال آینده به یادگار بماند.

وی تصریح کرد: اگر این طرح اجرایی شود، تحولی بزرگ از نظر فرهنگی در استان یزد ایجاد خواهد شد و یکی از بزرگترین طرح های ملی و فرهنگی به اجرا در خواهد آمد.

در این دیدار امام جمعه یزد در مورد احتمال کاندیداتوری خود برای مجلس خبرگان رهبری نیز به بیان مطالبی پرداخت و در نهایت اعلام کرد که هنوز فکری جدی در این زمینه نداشته است.

تخریب بافت تاریخی اطراف مسجد ملااسماعیل که گفته می شد قرار است دفتر امام جمعه در حوالی آن احداث شود، نیز از جمله مطالب مطرح شده از سوی خبرنگاران حاضر در این جلسه بود که امام جمعه یزد نسبت به آن واکنش نشان داد و آن را جوسازی خواند.

وی در این مورد بیان کرد: نظر ما این بود که زمین های رها شده در اطراف این مسجد را خریداری کرده و دفتر و منزل امام جمعه را در آن بنا کنند و هیچ صحبتی از تخریب نبوده است.