نمایشگر دسته ای مطالب بازگشت به صفحه کامل

دولت بعدي چند ميليون مسكن بايد بسازد؟

علي نيكزاد وزير راه‌وشهرسازي ديروز در سخنراني پيش از خطبه‌هاي نماز جمعه تهران، بار ديگر بر نياز به اراده دولت و مجلس براي مقابله با پديده خانه‌‌هاي خالي تاكيد كرد و با محاسبه ميزان تقاضاي عازم بازار مسكن در سال‌هاي آتي، ماموريت حجمي دولت يازدهم را در بخش مسكن تشريح كرد.

نيكزاد با اشاره به سرشماری عمومی نفوس و مسکن در سال 85 بیان کرد: بر این اساس 3/17 میلیون خانوار در کشور ایران زندگی می‌کردند که به ازای آنها 7/15 میلیون واحد مسکونی وجود دارد؛ به این معنا که یک میلیون و 600 هزار واحد مسکونی کمتر از خانوار بود.
وی خاطرنشان کرد: در سال 1390 پس از 5 سال استقرار دولت احمدی نژاد سرشماری انجام شد که بر این اساس، تعداد خانوارها در شهر و روستا 2/21 میلیون بود؛ در حالی که میزان واحدهای مسکونی به 6/21 خانه رسیده بود.
نیکزاد افزود: برای نخستین بار در کشور 400 هزار واحد مسکونی بیش از خانوار وجود داشت که البته در این بررسی مالکیت افراد مشخص نشده بلکه تعداد مسکن به خانوار مورد بررسی قرار گرفته است.
وی با تاکید بر اینکه یک میلیون و 633 هزار واحد مسکن در کشور خالی از سکنه است، گفت: در کشورهای دیگر با اخذ مالیات بر معاملات مکرر مسکن و زمین‌های بایر این موضوع را کنترل می‌کند.
وی با بیان اینکه در 8 سال قبل از دولت نهم تنها 300 هزار واحد مسکونی به عنوان مسکن حمایتی و سیاست پاک ساخته شد، گفت: در دولت نهم و دهم 2 میلیون و 180 هزار واحد مسکونی شروع شد که تاکنون یک میلیون و 180 هزار واحد به مردم تحویل داده شده است که رشد 4 برابری را نشان می‌دهد.
وزیر راه و شهرسازی تصریح کرد: یک میلیون واحد دیگر با پیشرفت 70 درصدی در حال ساخت است که تا پایان سال 92 به اتمام می‌رسد.
وزير راه‌وشهرسازي همچنين تصريح كرد: هم‌اکنون 12 میلیون جوان در شرف ازدواج در کشور وجود دارد که این 12 میلیون جوان نیازمند 6 میلیون واحد مسکونی هستند، بنابراین دولت آینده از هم‌اکنون باید به احداث 6 میلیون واحد مسکونی در کشور فکر کند و به هیچ عنوان نباید سیاست احداث مسکن متوقف شود.