کل مطلب

مرمت 100 خانه تاریخی در استان یزد

معاون میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان یزد اعلام كرد: بیش از 100 خانه تاریخی استان تا پایان تابستان امسال مرمت می‌شوند.

 "محسن ذاكري‌نيا" در اين رابطه اظهار كرد: خانه‌های قدیمی یزد، جزء جدا نشدنی بافت تاریخی استان بوده که با توجه به ارزش تاریخی و فرهنگی این آثار نیاز به حفظ و مرمت آن‌ها وجود دارد.

وي افزود: این خانه‌ها که به جا مانده از دوره‌های مختلف تاریخی اعم از صفویه، قاجاریه، پهلوی و غيره است، هر یک بخشی از میراث گرانبهای این مرز و بوم است و مانند اغلب خانه‌های کویری دارای نقشه‌هایی با حیاط مرکزی و سه يا چهار جهت ساخت هستند.

به گفته معاون ميراث فرهنگي استان، عناصر ویژه معماری این خانه‌ها که می‌توان از آنها به عنوان گنجینه های تاریخی و هنری استان نام برد، اعم از حیاط بیرونی، حیاط درونی، تالار، بادگیر، فضاهای زمستانی و تابستانی، هشتی و غیره است.

وي عنوان كرد: در ساخت خانه های تاریخی یزد عمدتاً از خشت، گل، آجر و گچ استفاده شده است و در نمونه‌هایی دارای تزیینات خاص نیز هستند.

ذاکری‌نیا در مورد مرمت خانه‌هاي تاريخي نيز تصريح كرد: عملیات مرمت و ساماندهی بیش از 100 خانه در بافت تاریخی استان یزد که در سال گذشته با مشارکت 50 درصدی دولت و بخش خصوصی آغاز شده، در حال انجام و رو به پایان است.

به گفته وي، اعتبار تخصیص داده شده از سوی دولت برای عملیات مرمتی این بناها بالغ بر 20 میلیارد ريال بوده است.

ذاكري‌نيا در پايان خاطرنشان كرد: اهم آیتم‌های مرمتی در نظر گرفته شده در برنامه مرمتی این خانه‌های تاریخی شامل زیربندی و استحکام بخشی پایه‌ها، اجرای پوشش سقف، سبک‌سازی و آجر فرش پشت بام، اجرای نمای جداره‌های داخلی و بیرونی، کف‌سازی فضاهای داخلی و حیاط، ازاره چینی پای دیوارها و غیره است.