کل مطلب

مهاجرت روستاییان به شهرها با ایجاد اشتغال پایدار در روستاها متوقف شود

مشاور معاون توسعه روستایی و مناطق محروم کشور گفت: پیشرفت متوازن روستاهای کشور می‌تواند موجب اشتغال پایدار در روستاها شود و تحقق این مهم از مهاجرت روستاییان به شهرها و بروز پدیده‌هایی مانند حاشیه‌نشینی جلوگیری می‌کند.

احمد خوارزمی، در نشست آموزشی و مشورتی طرح مشارکت مردم در راه‌اندازی واحدهای تولیدی در روستاها با بیان اینکه برای مبارزه با جنگ اقتصادی و تحریم‌ها باید به روستاها توجه ویژه‌ای کنیم اظهار داشت: توسعه روستاها از اهداف اصلی دولت یازدهم است و این امر زمانی اجرایی می‌شود که از تولید در روستاها حمایت کنیم.

وی از اجرایی شدن طرح مشارکت مردم در راه‌اندازی واحدهای تولیدی در روستاها خبر داد و یادآور شد: در بودجه امسال برای توسعه روستایی، 15 هزار میلیارد ریال اعتبار پیش‌بینی شده و در سال گذشته نیز در این حوزه بالغ بر 700 میلیارد ریال هزینه شده بود.

خوارزمی، مهم‌ترین برنامه دولت در معاونت توسعه روستایی و مناطق محروم کشور را ایجاد اشتغال پایدار در روستاها دانست و خاطر نشان کرد: باید نگاه سنتی به روستاها تغییر کند و نگاه توسعه‌ای، سرلوحه برنامه‌ریزی‌های دهیاران، بخشداران و فرمانداران سراسر کشور قرار گیرد.

مشاور معاونت توسعه روستایی و مناطق محروم کشور افزود: با سیاست‌های غلط در گذشته، امروز شاهدیم که 30 هزار روستا خالی از جمعیت شده و هزاران جوان روستایی به شهرها مهاجرت کرده‌اند که به علت فراهم نشدن شغل مناسب برای آنها، موجب به وجود آمدن بسیاری از معضلات اجتماعی شده‌اند و جای بررسی و تحقیق در این زمینه وجود دارد.

وی با بیان اینکه دولت تدبیر و امید، ایجاد کسب و کار پایدار و رفع محرومیت در روستاها و کمک به توسعه پایدار روستاها را در دستور کار خود قرار داده است، تصریح کرد: اجرایی شدن این برنامه‌ها به همت و حمایت همه‌جانبه مسئولان نیاز دارد.

خوارزمی به فرصت بسیار مناسب ایجاد اشتغال در روستاهای استان یزد اشاره کرد و افزود: این استان با مردم سختکوشی که دارد می‌تواند با توسعه همه‌جانبه روستاهای خود در حوزه‌های اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی الگویی موفق برای سایر استان‌های کشور باشد.

مشاور معاونت توسعه روستایی و مناطق محروم کشور در بخش دیگری از سخنان خود به بیان شرایط و ضوابط اعطای تسهیلات به طرح‌های مشارکت در راه‌اندازی واحدهای تولیدی در روستاها اشاره کرد و اظهار داشت: دولت به طرح‌های مشارکتی، تسهیلات با نرخ سود سه درصد ارائه می‌کند که این تسهیلات از مبلغ 10 میلیارد ریال برای سرمایه‌گذاری مشارکتی آغاز می‌شود.

خوارزمی در ادامه به نحوه مشارکت روستاییان در این طرح‌ها و سهم آورده آنها برای جذب سرمایه‌گذاری دولت اشاره کرد و بیان داشت: دولت برای کمک به طرح‌های مشارکتی، شرایطی را در نظر گرفته که بر اساس آن، به اجرای این طرح‌ها کمک می‌کند به عنوان نمونه برای راه‌اندازی یک طرح مشارکتی، باید 50 سرپرست خانوار، 35 درصد سرمایه لازم برای راه‌اندازی یک واحد تولیدی را به عنوان آورده، سرمایه‌گذاری کنند تا دولت نیز در این راستا 65 درصد به آنها تا سقف 10 میلیارد ریال تسهیلات ارائه کند.

وی افزود: اگر این 50 خانوار به 100 خانوار افزایش یابد، نیاز است که سهم آورده آنها 30 درصد باشد تا دولت نیز به آنها تا سقف 20 میلیارد ریال، 70 درصد تسهیلات ارائه کند.

خوارزمی خاطر نشان کرد: اگر آمار مشارکت به بالاتر از 200 خانوار رسید، باید 20 درصد آورده سرمایه‌گذاری شود و دولت نیز 80 درصد به آنها تسهیلات ارائه خواهد داد.