نمایشگر دسته ای مطالب بازگشت به صفحه کامل

می‌پذیریم در ممانعت از مهاجرت روستائیان موفق نبوده‌ایم/ پیشنهاد تشکیل شورای عالی توسعه و عمران روستایی در دست بررسی است

معاون عمران روستایی بنیاد مسکن از پیشنهاد تشکیل شورای عالی توسعه و عمران روستایی خبر داد و گفت: بنیاد مسکن انقلاب اسلامی پیشنهاد داده تا شورای عالی توسعه و عمران روستایی به ریاست معاون اول رییس جمهور تشکیل شود تا بر این اساس سیاست‌گذاری‌ها و برنامه‌های راهبردی به منظور توسعه و عمران روستایی انجام شود.

محمدرضا شاملو در نشست خبری  ضمن اعلام مطلب فوق در پاسخ به پرسش خبرنگاری مبنی بر اینکه آیا انتقاد اخیر وزیر راه و شهرسازی را به عملکرد ضعیف بنیاد در خصوص ممانعت از مهاجرت روستاییان به شهرها قبول دارید و یا خیر تصریح کرد: علیرغم تلاش‌های جهادی که در زمینه مسکن روستایی توسط بنیاد مسکن صورت گرفته باید پذیرفت که این نهاد در این سال‌ها اقدامات نقطه‌ای، پراکنده و احساسی را انجام داده است.

شاملو با تاکید بر ضرورت اصلاح نگاه نقطه‌ای در زمینه مسکن روستایی افزود: عمده فعالیت‌هایی که تاکنون انجام شده تا به حال هماهنگ نبوده از این رو لازم است یک ساختار ملی و هماهنگ‌کننده‌ای میان دستگاه‌های ذی‌ربط تشکیل شود.

وی با بیان اینکه باید پذیرفت خلاءهایی در زمینه مسکن روستایی تا به امروز وجود داشته، اذعان کرد: متاسفانه تاکنون هر دستگاهی متناسب با امکانات و تشخیص خود فعالیت‌هایی را در مناطق روستایی انجام داده است و هیچ هماهنگی با سایر دستگاه‌ها نداشته است.

شاملو در تکمیل پاسخ به خبرنگار «صما» هماهنگ‌سازی دستگاه‌های ذی‌ربط را جهت رونق‌بخشی و جذابیت‌سازی زندگی روستایی امری ضروری دانست و اظهار داشت: در این راستا تشکیل شورای عالی توسعه عمران روستایی می‌تواند امری مفید در جهت کاهش مهاجرت روستاییان به شهرها، رونق اقتصادی در این بافت‌ها و جذاب‌سازی زندگی روستایی باشد.

معاون عمران روستایی بنیاد مسکن سیاست‌گذاری، تدوین برنامه‌های راهبردی روستایی و هماهنگی‌سازی دستگاه‌های ذی‌ربط برای رونق‌بخشی به زندگی روستایی را از وظایف شورای عالی توسعه روستایی عنوان کرد و گفت: ما معتقدیم دولت هیچگاه به صورت انفرادی در زمینه رونق‌بخشی زندگی روستائیان موفق نمی‌شود بلکه این موفقیت با هماهنگی میان تمام نهادها ایجاد خواهد شد.

وی افزود: بنیاد مسکن باید از اقدامات احساسی، نقطه‌ای و پراکنده خود پرهیز کند و خدمات‌رسانی به حوزه روستایی را بر مبنای یک چارچوب مدون شده پیش برد. لذا آنچه که به بافت‌های روستایی آسیب زده اقدامات پراکنده بوده است.

معاون عمران مسکن روستایی بنیاد مسکن در پایان با اشاره به تاثیرات وزیر راه و شهرسازی به ممانعت از مهاجرت روستاییان به شهرها خاطر نشان ساخت: خوشبختانه ارائه طرح منظومه روستایی با موافقت وزیر راه و شهرسازی روبه‌رو بوده و امید می‌رود هر چه سریعتر شورای عالی شهرسازی و معماری در خصوص این پیشنهاد تصمیم‌گیری خود را اعلام کند و هر استان در سال جاری اقدامات مطالعاتی در این طرح را شروع کند.