کل مطلب

یزد یکی از پرتخلف‌ ترین شهر های ایران در زمینه تخلفات ساختمانی


یزد اولین شهر خشتی و دومین شهر تاریخی جهان، دارای گسترده‌ترین بافت تاریخی ایران، طولانی‌ترین قنات ایران، مسن‌ترین درخت جهان، بلندترین بادگیر جهان، قدیمی‌ترین میدان ساعت شهری ایران، قدیمی‌ترین نخل چوبی ایران، قدیمی‌ترین مسجد ایران و بلندترین مناره‌های جهان، هم‌اینک لقب پرتخلف ترین شهر ایران و شاید جهان را ازنظر تخلفات ساختمانی یدک می‌کشد؛ 95 درصد ساخت و ساز در شهر بدون اخذ پروانه و یا برخلاف پروانه دریافتی صورت می گیرد.

 یزد شهر بادگیرها، دارالعباده، شهر دوچرخه‌ها، شهر شیرینی، شهر قنات و قنوت و قناعت و شهر آتش و آفتاب. شهری که به قول جلال آل احمد "گویا نه در حمله اعراب لطمه‌ای دیده و نه در ایلغار مغول. اما خیابان‌بندی‌های جدید بلایی کمتر ازآنچه مغول به بار آورده نیست"، دیگربار توسط آپارتمان ها و برج‌ها به زیر کشیده می شود تا نه دیگر بادگیرها جایی برای خودنمایی داشته باشند و نه آفتاب، سودایی برای عشوه گری. دیگر بار باخبر شدیم که قرار است برج "ک" در 30 طبقه در یزد قد علم کند تا جای بلندترین و قدیمی‌ترین نشانه‌های شهر را گرفته و منافع تعداد اندکی از سرمایه‌داران را در یکی از شلوغ‌ترین مناطق ورودی شهر یزد تأمین نماید.

به گفته متخصصان، تخلفات ساختمانی به‌طور مرسوم به دو صورت ساخت‌وساز بدون اخذ پروانه یا ساخت‌وساز بر خلاف پروانه صورت می‌گیرد که در شهر یزد با توجه به آمارهای ارائه شده توسط نهادهای نظارتی، 80 درصد ساخت‌وساز بدون پروانه و تقریباً 20 درصد باقیمانده نیز برخلاف پروانه ساخته می‌شود که برخی پرونده‌های آن‌ها در کمیسیون ماده 100 مطرح می‌شود. در شهر یزد، گونه‌ای دیگر از تخلفات ساختمانی با شتاب فراوان در حال رشد است که اعطای مجوزهای غیر قانونی، شبه قانونی و خارج از اصول شهرسازی و فنی به افراد و نهادهای خاص است؛ گو اینکه مسائل مالی حرف اول را در اعطای این مجوزها می زند و این افراد و نهادهای خاص به طرق مختلف با جذب رضایت کمیسیون‌های مختلف شهر یزد اعم از کمیسیون ماده 5، ماده 12 و ماده 100 به منافع خاص خود می‌رسند و برخی اعضای کمیسیون‌ها، منافع عده‌ای خاص را بر منافع کل شهر ترجیح می‌دهند.

از طرفی با افزایش محدوده به شهر گسترده و پراکنده شهر یزد (تراکم جمعیتی 36 نفر در هکتار)، منافع گروه‌هایی را تأمین می‌کنند و از طرف دیگر مجوزهای غیرقانونی برای بلندمرتبه‌سازی صادر می‌کنند. در شهر کم ارتفاع یزد که متوسط تعداد طبقات آن 2 طبقه است و حداکثر تعداد مجاز طبقات آن طبق طرح جامع و تفصیلی 4 و بعضاً 5 طبقه می‌باشد، مجوز آپارتمان‌ها و برج‌های 20 تا 30 طبقه داده می‌شود؛ فرآیندی متناقضی که به رویه‌ای برای منافع گروه‌هایی خاص تبدیل شده است. در شهری که بعضی مسئولان و نهادهای عالی آن از تخلف ابایی ندارند و ساختمان‌های بزرگ آن با تخلف و رانت ساخته می‌شود، دیگر نمی‌توان از مردم انتظار دیگری داشت و مردم یزد که به‌عنوان شریف‌ترین، محافظه‌کارترین و صلح‌طلب‌ترین و قانون‌مدارترین انسان‌ها شناخته می‌شدند، به پرتخلف ترین مردم کشور در زمینه ساخت‌وساز غیرمجاز مبدل می‌شوند.یزدنگاه